Beyin İçin Bisiklet

Beyin İçin Bisiklet

SUNUŞ

Hayat, keşfedilecek sınırsız potansiyelle dolu bir yolculuk aslında. Bu yolculukta en iyi versiyonumuz olabilmenin anahtarı da, zihnimizin derinliklerinde saklıymış gibi gözüküyor. “Zihnin 5. Vitesi,” “Kişiselleştirilmiş Ayarlar” ve “Potansiyelimize Yolculukta Bir Bisiklet” gibi analojiler, birlikte yürüttüğümüz profesyonel gelişim yolculuğunun etki alanını başarıyla ortaya koyuyor bence. Bu analojiler, zihinsel kapasitemizin sınırlarını zorlamamıza, içsel ‘bilişsel “bug”larımızı’ aşmamıza ve nihayetinde daha tatmin edici, üretken ve anlamlı bir yaşam sürmemize yardımcı olacak bakış açıları  sunuyor. 

Zihnin 5. Vitesi: Babamın Arabası ve Keşfedilmemiş Potansiyel

Yıllar önce babam, 1985 model bir Honda araba satın aldı. Arabanın vites kolunun üzerinde herhangi bir işaret olmadığı için, babam varsayılan olarak arabanın da dört vitesli olduğunu düşündü. Ta ki bir gün, tesadüfen beşinci vitesi keşfetmeye kadar.

Bu olay, sadece bir arabanın enerji verimliliği ve motorun yıpranması hakkında değildi. Aslında, babamın bu tesadüfi keşfi, zihinsel kapasitemiz ve kişisel gelişimimiz hakkında da şaşırtıcı derecede aydınlatıcıydı. Babamın beşinci vitesi keşfetmesiyle araba daha az enerji harcayarak daha uzun mesafeler kat etti, motoru da daha az yoruldu. Aynı şekilde, zihnimizin “beşinci vitesi” de, bizi farkında olmadığımız bir potansiyele taşıyabilir.

BILINMEZLIĞI KEŞFETMEK

Babamın arabanın beşinci vitesini keşfettiği gibi, çoğu zaman farkında olmadığımız bir potansiyele sahibiz. Belki bu, kritik düşünme yeteneğimizdir, belki problem çözme kapasitemiz, belki de ‘sense making’ yeteneğimizdir. Bu yetenekler, karşılaştığımız zorlukları ve fırsatları daha etkin bir şekilde yönetmemize olanak sağlar. Ta ki bu yetenekleri keşfedene kadar, onların farkında olmayabiliriz.

ENERJI VERIMLILIĞI VE ZIHINSEL KAPASITE

Beşinci vitesin araba için enerji verimliliğini  artırdığı gibi, zihinsel kapasitemizi optimal  kullanmak da bizi daha verimli yapabilir. Bu, sadece iş hayatında değil, kişisel yaşantımızda da geçerlidir. Daha az enerjiyle daha çok şey başarabilir, ve dolayısıyla daha tatmin edici, daha mutlu bir yaşam sürebiliriz.

Derinlemesine Düşünme ve Bilinçli Kararlar

Bu “5. vites,” derinlemesine düşünme ve bilinçli kararlar almayı gerektirir. Bu yetenekler, sadece iş hayatında değil, kişisel yaşantımızda da çok değerlidir. Babamın arabanın beşinci vitesini keşfettiğinde nasıl bir dönüm noktası yaşadıysa, zihinsel kapasitemizin tamamını kullanmak da yaşamımızda bir dönüm noktası olabilir.

Bu hikaye, sadece babamın bir araba kullanma deneyimi değil, aynı zamanda hepimizin farkında olmadan göz ardı ettiği veya kullanmadığı potansiyeli anlatıyor. Belki de zihnimizin “5. vitesini” keşfetmenin zamanı gelmiştir. Eğitim ve danışmanlık sürecinde size sunduğum yetenekler ve araçlar, bu “5. vites”e ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş Ayarlar: Zihinsel İşletim Sistemini Güncellemek – ‘Default’ Moddan Özelleştirilmiş Yaşama

Fabrika Ayarları: Zihinsel Kapasitemizin Başlangıç Noktası

Bir cep telefonu veya araba satın aldığınızda, bu ürünler genellikle ‘default’ veya fabrika ayarlarında gelir. Yani, üretici tarafından belirlenen bir dizi temel özellik ve işlevsellikle donatılmışlardır. Zihnimiz de benzer bir şekilde, genetik ve çevresel faktörlerin birleşimiyle ‘fabrika ayarlarında’ bize sunulur. Ancak, bu başlangıç noktası, nereye gidebileceğimizin bir sınırlaması olmamalı.

‘BILIŞSEL BUGLAR’ VE ONLARI AŞMA YOLLARI

Zihnimiz, önyargılar, yanlış inançlar ve bilişsel tuzaklar gibi ‘bilişsel “bugl”ar’la birlikte gelir. Örneğin, ‘Kendine Hizmet Eden Yanlılık’ veya ‘Teyit Yanlılığı’ gibi. Ancak eğitim ve danışmanlık süreci, bu ‘bilişsel buglar’ı tanımamıza ve onları aşmamıza yardımcı olur. Yani, zihnimizin ‘işletim sistemini’ güncellememize yardımcı olur.

KIŞISELLEŞTIRME SÜRECI: ZIHINSEL KAPASITEMIZI EN İYI ŞEKILDE KULLANMAK

Bir cep telefonunu veya arabayı kişiselleştirirken, onunla daha etkin bir şekilde etkileşime girersiniz. Örneğin, araba ayarlarını, sürüş tarzınıza uygun hale getirir, cep telefonuna ise iş veya günlük yaşamınızı kolaylaştıracak uygulamalar yüklersiniz. Aynı şekilde, zihinsel kapasitemizi de eğitim ve danışmanlık aracılığıyla ‘kişiselleştirebiliriz’. Örneğin, ‘Teyit Yanlılığı’ farkındalığı ile, sadece kendi görüşlerimizi destekleyen bilgileri aramak yerine, daha geniş bir perspektiften düşünmeye başlayabiliriz.

SONUÇ: ZIHINSEL KAPASITENIN TAMAMINI KULLANMAK

Zihinsel kapasitemizi optimal kullanabilmek için ‘işletim sistemimizi’ güncellememiz gerekebilir. birlikte yürüttüğümüz çalışmalar bu güncelleme için gerekli ‘yazılım yamalarını’ ve ‘uygulamaları’ işaret etmek için kurgulandı. Bu güncellenme , sadece iş veya akademik başarı için değil; aynı zamanda bireysel mutluluğumuz ve yaşam kalitemiz için de etkili ve önemlidir.

Potansiyelimize Yolculukta Bir Bisiklet: Steve Jobs’tan İlham Alarak

Steve Jobs, teknolojinin insan potansiyelini nasıl artırabileceğini anlatırken, bilgisayarları “insan zekâsı için bir bisiklet” olarak tanımlamıştı. Jobs, Scientific American dergisinde yer alan bir makaleye göre, enerji verimliliği açısından insanların doğal halinin oldukça verimsiz olduğunu belirtmiş, fakat bisikletin bu denklemi değiştirdiğini ifade etmiştir. Bireyler, bisikletle aynı enerjiyle çok daha uzun mesafeler kat edebilirler. Bu, Jobs’un “insan zekâsı için bir bisiklet” analojisini doğurmuştur.

Eğitimlerimde de benzer bir anlayışı benimsiyorum. Ancak burada söz konusu olan, beynimiz veya zekâmız için bir bisiklet değil, “potansiyelimize yolculuk için bir bisiklet.” Günlük yaşamda ve kariyerimizde karşılaştığımız zorlukları, fırsatları değerlendirebilmek için nasıl bir ‘mental bisiklet’ kullanabileceğimizi gösteriyorum.

Bu mental bisiklet, kritik düşünme, problem çözme, motivasyonun doğasını anlama ve bilişsel tuzaklardan kaçınma gibi yetenekleri içerir. Aynı Jobs’un bisiklet analojisinde olduğu gibi, bu mental bisiklet de enerjimizi daha verimli bir şekilde kullanmamıza yardımcı olur. Daha az enerji ile daha yüksek yaşam kalitesine ve daha etkili sonuçlara ulaşabiliriz.

Siz de bu yolculukta kendi potansiyelinizi maksimize etmeye hazır mısınız?

Liderliğin Esasları Profesyonel Gelişim Programı, varlığını iş dünyasında sürdüren her profesyonelin yaşam kalitesine katkıda bulunacak şekilde kurgulandı.

 

Leave Comment