GİYİNMEYE HEVESLİ, KÜLTÜRLÜ GENÇLERİ SATIŞÇI YAPARSAK NE OLUR ?

Satış literatürünün saygın fikir önderlerinden  David Mayer başarılı bir satışçı olmakla ilgili olarak aşağıdaki saptamayı yapıyor;

SAPTAMA

“ANA TEORİ iyi bir satıcının en az iki temel niteliğe sahip olmak zorunda olduğudur: EMPATİ ve EGO DÜRTÜSÜ

İnsanlara bir ürün veya hizmet satabilmek için, onların hissettiği gibi hissedebilme yeteneği olan empati’ye büyük ölçeklerde sahip olmak gerekir.

Empati sahibi olmak mutlaka sempatik olmak anlamına gelmez. İnsan hemfikir olmadan da diğer insanın ne hissettiğini bilebilir. Ama bir satıcı empati yoluyla müşteriden güçlü bir geri bildirim alma yeteneği olmaksızın iyi satış yapamaz”

PROBLEM

Giriş düzeyi satış pozisyonlarına alınan bireyleri (satış koordinatörü vb) öncelikli olarak görünüşleri, diksiyonları ve kültür düzeyleri için seçeriz.

Yüz yüze satış yapacak çalışanları seçerken de giriş düzeyi satış çalışanlarına odaklanırız.

Dikkat edecek olursanız, genel olarak giriş düzeyi pozisyonlarda “YÜKSEK HIRS ve EGO” tercih etmediğimiz özelliklerdir.

SONUÇ

Satışçıyı “satıcı” yapan EGO DÜRTÜSÜNÜ bize ters geldiği için, EMPATİ’yi de ölçemediğimiz için göz ardı eder, güzel giyinmeye ve sosyalleşmeye hevesli gençleri satışçı yaparız.

Profen Türkiye işbirliğiyle hazırlanmış Liderliğin Esasları Profesyonel Gelişim Programı, varlığını iş dünyasında sürdüren her profesyonelin yaşam kalitesine katkıda bulunacak şekilde kurgulandı.

4 Gün süren program katılımcıların öz farkındalığını destekleyen kavramlara odaklanarak başlayıp, organizasyonun en tepesine çıktığımızda ihtiyacımız olacak yetkinliklerle odaklanarak bitiyor.

0530 2901244
Selim Geçit

Leave Comment