İyi Yönetim Neden Mükemmel Yönetimin Önünü Keser – Selim Geçit

Doktorluk Ve Yöneticilik Arasındaki Ürkütücü Benzerlik

SAPTAMA 1

Bindiğimiz uçakların pilotlarına, mahkemelerde hakimlere, hastanelerde doktorlara yaşamlarımızı emanet ederiz. Bu bireylerin mesleklerinin gereği olan kritik kararları vermek için gerekli EHLİYETE, gerekli yetkinliklere sahip olduklarını bilmek içimizi rahatlatır.

SAPTAMA 2

İş dünyasında işlerini çok iyi yapan bireyler organizasyonlarına katkıları için parasal olarak ödüllendirilirler. Bu ödül çoğunlukla TERFİ ve artan sorumluluk formunda gelir.

İyi Mükemmelin Düşmanıdır (Jim Collins)

Terfi almış bu birey bir dönem iyi bir yöneticiye rast gelmiş ve usta çırak ilişkisiyle bir şeyler öğrenmişse, bunları uygulayarak “İYİ İŞ” çıkarabilir.

Yönetmeyi çoğunlukla DENEME YANILMA ile öğreniriz. Bu öğrenme biçiminin MÜKEMMEL yönetim becerisi sağlamasını beklemek iyimserlik olur.

TEHLİKE

“ABC Air” havayollarında kabin amiri olarak çalışan ve çok iyi iş çıkaran Mehmet’e her an rakip havayolundan bir teklif gelebilir. Mehmet’i kaybetmemek için onu pilotluğa terfi ettirebilir miyiz?

SONUÇ

Hayatımızı, işlerini “usta-çırak” ilişkisiyle öğrenmiş hatta (daha ileri gidelim) DENEME YANILMAYLA öğrenmiş doktorlara emanet etmek ne kadar riskliyse, YATIRIMLARIMIZI da işini deneme yanılmayla öğrenmiş yöneticilere emanet etmek o kadar riskli olacaktır.

ÇÖZÜM

KPMG Akademi Bünyesinde 3 günlük “Yönetimin Esasları” Oturumları esnasında ETKİLİ YÖNETİM İÇİN OPTİMUM ZİHİNSEL TUTUM ve TEMEL YÖNETİM prensiplerine odaklandık.

KPMG Akademi Aralık 2018 Yönetimin Esasları
« of 3 »

Profen Türkiye işbirliğiyle hazırlanmış Liderliğin Esasları Profesyonel Gelişim Programı, varlığını iş dünyasında sürdüren her profesyonelin yaşam kalitesine katkıda bulunacak şekilde kurgulandı.

4 Gün süren program katılımcıların öz farkındalığını destekleyen kavramlara odaklanarak başlayıp, organizasyonun en tepesine çıktığımızda ihtiyacımız olacak yetkinliklerle odaklanarak bitiyor.

0530 2901244
Selim Geçit