2. Merit Kariyer Günleri

Oturum Özeti VİDEO

Hepinize Merhaba

Başarılı bir profesyonel yaşantının gereği olan yetkiniliklerde güçlenmek, tecrübe edinmek neredeyse her zaman iş yaşantısının zorlukları ile başa çıkarak sağlanır.

Bu zorlukların üzerimizde yarattığı etki onları nasıl algıladığımız, nasıl yorumladığımızla, nasıl başa çıktığımızla yakından ilgilidir.

Kimi zaman problemlerle “üstünkörü” bir efor ile yüzleşir, kimi zaman da bütünüyle yüzleşmekten kaçınırız. Böyle zamanlarda problemler ortadan kalkmadığı gibi, ileride karşımıza dahada büyüyerek çıkabilirler.

Bir saatlik kısa oturumda, iş yaşantısının önümüze çıkaracağı temel zorluklar karşısında elimizi güçlendirebilecek bilişsel araç ve gereci, bilişsel kaldıraçları konuştuk.

Üzerinde durduğumuz tüm kavramların birbiri ile ilişkisini de DENKLEM yaklaşımı ile çerçevelendirdik.

Selim Geçit
Nisan 2018

Aşağıdaki görseller üzerinde işaret edilmiş video ve makaleler bu sayfanın ileri bölümlerinde paylaşıldı 


(Sayfanın bundan sonraki bölümüne geçmeden önce yukarıdaki videoyu izleyiniz.)

24 Mart 2018 günü 2. Merit Kariyer günlerinde bir araya geldik.

Sohbetimizin merkezinde “otelcilik sektörü ve kariyerimiz esnasında tecrübe ettiğimiz yaşam kalitesini nasıl yükseltebileceğimiz” vardı.

Para Sorun Olmasa Nasıl Bir Yaşam Sürmek İsterdik

İlk önce Alan Watts ın düşünceleri ile başladık ve kendimize herşey planlandığı gibi giderse nasıl bir yaşam kurgulamak istediğimizi sorduk.

Hepimiz gönlümüzde yatan aslanı (butik otel, balık çitliği, dünya gezisi vb) konuştuktan sonra bu hayallerimize ulaşmak için yaşatımızda neleri daha az yapmamız, azaltmamız ve neleri artırmamız gerekebileceğini konuştuk ve bu görüşleri bir DENKLEM üzerinde bir araya getirdik

Daha Sonra Sırasıyla üzerinde durduğumuz kavramlar sırasıyla

1 ) Özfarkındalık

Üniversite bittiği yıl başımdan geçen “Hilton Otellerine Başvuru” hikayemi anlattım

Hikayemde Genel Müdür Yardımcısı olarak yola çıkıp daha sonra nasıl komi olduğumu bunun da ÖZ FARKINDALIK eksikliği ile yakından ilgili olabileceğini işarete ettim.

2 ) Örgün eğitim kurgusunu,  başarılı bir profesyonel yaşam ve özel hayatımızda yüksek yaşam kalitesi  tecrübe etmemiz için gerekli yetkinliklerin ne kadarını bize veriyor olduğunu düşünüyoruz.

3 ) Liderlik Şehir Efsaneleri

“Liderler nasıl davranırlar ? Organizasyonun neresindedirler ? Onları etkili kılan özellikleri nelerdir ? ” sorularına neredeyse her zaman aşağıdakine benzer cevaplar veririz ?

Aşağıdaki videoları izledikten sonra bu sorulara verdiğimiz cevaplar değişebiliyor (bkz yukarıdaki görseldeki kırmızı ve yeşil renklerle yazılmış özellikler)

4) ÖĞRENİLİMİŞ ÇARESİZLİK

Liderlik kavramı (ve belki birçok başka kavramla) ilgili sahip olduğumuz (kabullendiğimiz) öğrenilmiş çaresizlikler (programlanma, koşullanmalar) bizi potansiyelimiz olan başarılara ulaşmada yavaşlatıyor olabilir mi ?

5) YETMİNKAR (doyumcul) Problem Çözme Eğilimi

Herbert Simon’a göre bir problemle karşı karşıya olduğumuzda, o problemi ortadan kaldırmak için karşımıza çıkan ilk YETERLİ ve TEMİN EDİCİ çözümü uygular mükemmel çözüm için ekstra efor harcamayız.

Bu perspektiften baktığımızda birçok insanın çalışma hayatında karşı karşıya geldiği problemleri (şayet tutkulu olduğu bir alanda değilse) YETMİNKAR bir tavırla çözeceğini ve bu düşünme şeklinin asıl potansiyelimize olan yolculuğumuzda bizi yavaşlatıcı olabileceğini söyleyebiliriz.

HERBERT ALEXANDER SİMON RASYONEL KARAR (MAKALE)

Hepinize Başarılar ve Mutluluklar Dilerim

Selim Geçit-

Nisan 2018

Fotograflar : )

Merit 2. Kariyer Günleri Mart 2018
« of 2 »