Mutsuz İş Gücü Sürpriz mi? – Gallup Araştırması – Selim Geçit

Mutsuz İş Gücü Sürpriz mi?

Merhaba

İlk karşılaştığımda, önce çok şaşırdığım, ancak inceledikten sonra “hiç şaşırmadım” dediğim bir Gallup araştırmasını paylaşmak istiyorum.


25 milyon çalışanla yapılmış Gallup araştırmasına göre global olarak aktif iş gücünün sadece %13’ü tüm benliklerini yaptıkları işe kanalize ediyorlar. (“engaged”) (işi önemsiyor, anlam buluyor, iş yeri ile güçlü bağ kuruyor)

Çalışanların %63’ü, iş dünyasındaki varlıklarını sadece işten atılmayacak kadar efor harcayarak sürdürüyor. (“not engaged”)

Yine aynı araştırma %24’ lük bir kitlenin, sadece mutsuz değil aynı zamanda bu mutsuzluklarını aktif olarak etraflarına yaymaya çalışıyor olduklarını ve işinde anlam bulan, keyif alan kitleyi küçümsediklerini işaret ediyor.

Peki iş yerinde engagement’i nasıl artırabiliriz ?

Bunun için öncelikle aşağıdaki görseli tıklayarak raporu incelemenizi, saha sonra da Gallup araştırmasının yöneticilerinden Marcus Buckinghamın “Önce Bütün Kuralları Yıkın” kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Alternatif olarak ta KPMG Türkiye de yaptığımız “Liderliğin Esasları” oturumlarına katılabilirsiniz : )

Yüksek engagement tecrübe ettiğiniz bir hafta geçirmenizi dilerim.

Selim Geçit


KPMG Türkiye “Yönetimin Esasları” oturumlarında, ilişikteki raporun ölçüm için kullandığı sorulardan (sf 18) yola çıkarak kurguladığımız ENGAGEMENT workshopu ile kendi ekiplerimizin ENGAGMENT’ ini artırmanın yollarını tartışıyoruz.

Profen Türkiye işbirliğiyle hazırlanmış Liderliğin Esasları Profesyonel Gelişim Programı, varlığını iş dünyasında sürdüren her profesyonelin yaşam kalitesine katkıda bulunacak şekilde kurgulandı.

4 Gün süren program katılımcıların öz farkındalığını destekleyen kavramlara odaklanarak başlayıp, organizasyonun en tepesine çıktığımızda ihtiyacımız olacak yetkinliklerle odaklanarak bitiyor.

0530 2901244
Selim Geçit

Leave Comment