“Ne için?” İle Başlamak- Etkili bir mesaj kurgulamak için ne yapmalı Simon Sinek

“Ne için?” İle Başlamak

Simon Sinek 1973 de Wimbeldon , İngiltere’de doğmuş bir yazar.

En efektif liderlerin, en ilham verici organizasyonların, “tüm mesajlarını” insanın Karar Verme Mekanizmasına hitab eden bir formda sunduklarını ve o yüzden çok etkili olduklarını söylüyor.

Tüm KARARLARIMIZI, beynimizin “Eski Beyin” olarak adlandırılan ve duygularımızı “regüle” eden, (orta) kısımdaki aktivite ile verdiğimzi, yani bizi MUTLU EDECEK kararlar vermeye meyilli olduğumuzu, bu yüzden de öncelikle bu bölgede aktivite yaratan mesajların, bizi bir ürünü diğerine kıyasla satın almaya yönlendirdiğini belirtiyor.

En efektif Liderlerin, takipçilerini, “hedefe ulaşıldığında hissedecekleri pozitif duyguları” NET olarak zihinlerinde resmetmelerini sağlayarak, yani duygusal REZONANS yaratarak etkilediklerini, harekete geçirebildiklerini söylüyor.

Simon Sinek’in yukarıdaki kavramları merkezine aldığı kitabı “Start With Why”ı okumanızı tavsiye ederim. Kitabın ana fikrini anlattığı, bence çok ilham verici “Golden Circles” (Altın Daireler) isimli YouTube videosunu, aslına sadık kalarak Türkçeleştirdim.

Selim Geçit

 

Kitaptan ilgili bölümü aşağıdaki görseli tıklayarak indirebilirsiniz.

Selim Geçit

Leave Comment