Tatmetal_kapak_logolu

Hepinize Merhaba

Stresi Performansa Dönüştürmek oturumunda bir araya gelmeden önce hem biraz kendimden bahsedeyim hem de oturumun içeriği ile ilgili biraz fikir vereyim istedim.

Son 9 yılında Otel Müdürlüğü yaptığım 22 yıllık Hilton kariyerim esnasında, çevremdeki herkes gibi, endişe, stres, münakaşa, itiş kakış, uykusuz gecelerle dolu uzun bir süreç tecrübe ettim.

22 yıl boyunca , bir profesyonelin yapabileceği neredeyse tüm hataları yaptım sanırım. Ancak bugün gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki en büyük hatam; işimi iyi yapabilmek için gereken herşeyi bildiğimi sandığım için karşıma çıkmış birçok ÖĞRENME FIRSATINI değerlendiremememdi.

2006 yılında BİR KIRILMA NOKTASI yaşamama sebep olan Yönetim Literatürü ile karşılaştım. Bu literatür içerisinde önüme çıkan yönetim fikirleri sayesinde Yaşam kalitemi hızlıca arttırınca YÖNETSEL BAĞIŞIKLIĞIMI ARTTIRMAK bende tutku haline dönüştü.

Önce Hilton içerisinde verdiğim eğitimler, Üniversitelerde yaptığım “Misafir Öğretmenliğe” dönüştü, bu “Misafir Öğretmenlik” de daha sonra profesyonel olarak eğitim hayatına geçmeme sebep oldu.

2012’ den bu yana Özyeğin Üniversitesi uygulamalı bilimler fakültesi Otel Yöneticiliği bölümünde dersler veriyor, İstanbul Business School da Yönetim & Liderlik Micro MBA programları yürütüyorum.

Yaşantımın ilk 10 yılı, babamın 1973’de temelini atıp 1977’de işletmeye başladığı mermer fabrikasında, Edirne’de geçti.

İki kez iflas edip yeni ortaklar ile çalışmaya tekrar başladıktan sonra , 1991 yılında üniversiteden mezun olduğum yıl son kez iflas edince, hayata “FABRİKATÖR çocuğu !” ayrıcalıkları ile atılmaya hazırlanan bendeniz!, müflis iş adamının oğlu olarak başladım ilk işime.

: )

Belki de benim için en hayırlısı buydu, bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Ama bildiğim birşey var;

Babam, kendi babasından öğrendiği YÖNETİM metodları ile yürütürdü işleri ve malesef her zaman çok etkili olmazdı bu yöntemler .

Etkili bir yönetici olmanın, iş yerinde vazgeçilmez olmanın yolunun, teknik bilgi ve becerilerden geçtiğine inandım yıllarca.

Çok sonra farkettim, futbol dünyasında mesela; En aranan en gözde oyuncular, nasıl ki sadece teknik becerileriyle değil, ekip ile uyumları, iletişim becerileri ile öne çıkıyorlarsa , galiba iş dünyasının en aranan oyuncuları da, teknik becerilerin yanında bazı başka maharetleri sayesinde başarılı oluyorlar.

Yıllarca babam gibi yönettim bende.

Kendi işimi yapmadığım için iflas etmedim hiç ama nerdeyse işimden oluyordum bir kaç kez.

Sonra aşağıda bahsedeceğim birkaç olgu üzerinde düşünme fırsatım oldu biraz.

Temmuz 1970′ de içinde doğduğum dünya ile, bugün yaşadığımız dünya, bir çok anlamda farklı artık.

 Tüm bunların yanı sıra, son 40 – 50 yıl içinde yaşanmış tüm değişimin en önemli kısmının da son 15-20 yılda olup bittiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Çok değil, bundan sadece 20 yıl önce, kişisel bilgisayarlar, cep telefonları, internet , e-mailler, ipad ve benzeri hiçbir şeyin olmadığını düşünüp bunun yanı sıra Google’ ın, Facebook’un, Tweeter’ in da son 5-6 yılda ortaya çıktığını düşününce ; “ne yapıyormuşuz bunlar yokken , nasıl yapabiliyor muşuz işlerimizi” diyor insan ister istemez.

Asıl en önemlisi, bugün birlikte çalıştığımız iş gücünün % 80 den fazlası son 25 yıl içinde doğmuş ve bu teknolojilerle henüz 4-5 yaşında tanışıp birlikte büyümüş bireyler.

Değişen dünya, değişen iş gücünü, değişen iş gücü ise farklı beklentileri, farklı DEĞERLERİ getiriyor karşımıza.

İş dünyası oyununun kuralları çok hızla ve bazen acımasızca değişiyor, bu yeni kuşak oyuncuları yönetmek, yeni dünyanın aranan oyuncuları olmak , gelecek kuşakları motive etmek, onları anlamak ve geliştirmek, onların, “ANLAM arayışını” algılamak ve tatmin etmek, çok iyi öğrenmemiz gereken YENİ KURALLAR ‘dan sadece bir kaçı.

Birlikte çalışacağımız 1 gün boyunca,

Değişen iş dünyasını, kendimizi, çalışanlarımızı daha etkili bir şekilde yönetmek için, başarıları kabul görmüş yöneticilerin, ikna edici liderlerin nasıl düşündüğüne, bireyleri nasıl motive ettiğine bakacağız.
Bir araya gelmeden önce, Çalışmamız esnasında söz konusu olacak “Neden İle Başlamak” iletişim modelini çok güzel özetleyen ilişikteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim

Yakında birkaç döküman daha göndereceğim, bu süre zarfında bana bu mailden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Selim Geçit

Neden İle Başlamak