ögke grup foto

Merhaba

2 Haziran ZihinTonik oturumu esnasında üzerinde durduğumuz başlıkların kaynak dosyalarına, izlediğimiz videolara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ÖFKE zatlasıBk,

Generic

Tüm Makale Ve Videolara ulaşabileceğiniz linkler için PDF üzerindeki ilgili görselleri klikleyiniz.

PDF dosyada (ZihinAtlası) tüm video ve makalelerin linkleri mevcut, PDF in üzerindeki ikonları kliklediğinizde sizi ilgili kaynağa götürecek.

Ayrıca aşağıdaki kısa video ile genel hatları ile oturumun çerçevesini de hatırlayacaksınız

ANA FİKİRLER / ÇIKARIMLAR

TEK ODAKLI GELİŞİM REJİMİ : Gelişim rejimimiz, hayalini kurduğumuz geleceği elde etmek için gereken kaynaklara ulaşmamızı sağlamada gerekli BÜTÜNSEL gelişim için yeterli değil. (yıllar içerisinde TEKNİK bireyler oluyoruz Liderlik, İletişim, Network alanlarına daha fazla odaklanmalıyız- GELİŞİM REJİMİMİZİ değiştirmeliyiz)

DUYUGLARIN DOĞASINI BİLMEK: Öfkeyi ve genel olarak duyguları çok iyi tanımıyoruz, ana sebeplerden biri, bilim insanları, eğitim dünyası dolayısı ile de iş dünyası her zaman ölçülebilir , elle tutular, gözle görülür olgulara odaklanmaya eğilimli olagelmiştir. “DUYGULAR” ne işe yarayacağı bilinmediğinden İŞE YARAMAZ ŞEYLER olarak sınıflandırılırlar.

DENEME YANILMA YÖNETMİ İLE ÖĞRENMENİN ETKİLERİ : Kek tarifi metaforu ile, yönetim becerimizi etkinliği ispatlanmış metotlarla geliştirmek, yerine, “kulaktan dolma” ve ilk yöneticilerimizden gördüklerimizle (göz aşinalığı ile) tecrübe ettiğimizde, hedefimize ulaşmamız gereğinden daha uzun sürebiliyor.

DURUM – ALGI – DÜŞÜNCE – DUYGU – DAVRANIŞ : Karmaşık bildiğimiz gökyüzünün gizemi, teleskopların gelişimesi ile ÇÖZÜLDÜ. Artık gezegenlerin yörüngelerini, yıldızların yaşını, uzaklığını ölçebiliyor, hareketlerinin sistemini anlayabiliyoruz. Yeni teknolojiler sayesinde “duyguların” NASIL BİR SİTEMLE ortaya çıktığını, davranışlarımızı nasıl etkileyebildiğini anlıyor, bu süreçlerin modellerini, sistematiğini deşifre edebiliyoruz.

SÜREÇTE EN FAZLA KONTROLÜMÜZ OLAN ALAN DÜŞÜNCELERİMİZDÜŞÜNCELERİMİZ, Durum un Davranışa dönüşümü sürecinde üzerinde en çok kontrolümüz olan  yapı taşı idi. Ancak insan beyninin YANILGI lara ne kadar açık olduğunu birlikte gördük.

yazı kapağı ÖFKE

Bir sonraki oturumda görüşebilmek dileği ile

Selim Geçit

: )

Haziran 2016


VİDEOLAR

Empati, işbirliği, eşitlik ve karşılık verme — Diğerlerinin iyiliğini düşünme insanların bir özelliğiymiş gibi duruyor. Ancak Frans de Waal primatlarda ve diğer memelilerde yapılmış davranış testlerinin oldukça şaşırtıcı videolarını bizimle paylaşıyor. Bu videolarda, bu ahlaki özelliklerin çoğunu hayvanlarla paylaştığımızı görüyoruz.

 

NEURO PLASTICITY – DEĞİŞEBİLEN BEYİN :  Bilim İnsanları yakın bir tarihe kadar , beynin ergenlik çağından sonra değişmeyeceğine inanıyorlardı. Ancak son 10 yılda tıp alanında kullanılmaya başlanan yeni teknolojilerle elde edilen bulgular bunun doğru olmadığını ve beynimizin yaşantımız boyunca değişebildiğini, gelişebildiğini gösteriyor.